Pracujemy 7 dni w tygodniu 24 godziny +48 780 780 991

Świadectwo charakterystyki energetycznej dla mieszkania

W naszym serwisie zamówisz świadectwo energetyczne mieszkania online. Zostanie ono wykonane przez uprawnionego audytora posiadającego wpis do Centralnego Rejestru Charakterystyki Energetycznej Budynków Ministerstwa Rozwoju i Technologii. Przygotujemy szczegółową charakterystykę energetyczną opatrzoną wszystkimi wymaganymi podpisami oraz numerami i dostarczymy ją w postaci dokumentu elektronicznego prosto na Twoją pocztę. Już dziś wypełnij formularz zamówienia i w kilka dni zyskaj potrzebny Ci certyfikat energetyczny dla sprzedawanego lub wynajmowanego mieszkania w bloku.
 

Co powinno zawierać świadectwo energetyczne mieszkania?

Świadectwo energetyczne mieszkania musi zawierać szereg informacji formalnych dotyczących lokalu oraz całego budynku. Chodzi tutaj m.in. o rodzaj i przeznaczenie obiektu, rok jego oddania do użytkowania, adres, całkowitą powierzchnię użytkową oraz powierzchnię pomieszczeń ogrzewanych i chłodzonych. Ważne jest także, aby charakterystyka energetyczna posiada wskazaną metodę wykorzystaną do jej przygotowania. Każdy certyfikat energetyczny mieszkania musi obejmować dane pozwalające określić zapotrzebowanie na energię potrzebną do jego ogrzania, oświetlenia, chłodzenia (wentylacja, klimatyzacja) oraz przygotowania wody użytkowej. W dokumencie należy dokładnie wyszczególnić źródła pochodzenia energii i poziom emitowania do atmosfery dwutlenku węgla podczas jej wytwarzania. Audytor wskazuje również możliwości, które pozwolą poprawić efektywność energetyczną.

Co to jest świadectwo energetyczne mieszkania?

Świadectwo energetyczne mieszkania w bloku to dokument, w którym jest wyliczone całkowite zapotrzebowanie lokalu na energię w skali roku. Audyt energetyczny pozwala ocenić przybliżone koszty eksploatacyjne oraz związany z nimi komfort użytkowania i wpływ na środowisko.

Świadectwo charakterystyki energetycznej dla mieszkania

Świadectwo charakterystyki energetycznej mieszkania - kiedy jest wymagane?

Świadectwo charakterystyki energetycznej mieszkania jest niezbędne do podpisania umowy kupna-sprzedaży lub wynajmu. Nie ma tutaj znaczenia, czy transakcja jest zawierana notarialnie, czy w formie umowy cywilno-prawnej podpisywanej przez strony transakcji. Świadectwo energetyczne mieszkania często wymagane jest także przez banki udzielające kredytu hipotecznego na zakup nieruchomości.

Czy przy sprzedaży mieszkania potrzebne jest świadectwo energetyczne?

Tak. Zgodnie z nowelizacją ustawy o charakterystyce energetycznej budynków, która weszła w życie 28 kwietnia 2023 roku, świadectwo energetyczne przy sprzedaży mieszkania jest obowiązkowe. Zgodnie z przepisami notariusz ma obowiązek pouczyć sprzedającego nieruchomość o obowiązku posiadania certyfikatu energetycznego i możliwości nałożenia przez odpowiednie organy kary za jego brak (grzywna nawet do 5 tys. zł).

Czy przy wynajmie trzeba mieć świadectwo energetyczne?

Tak. Od 28.04.2028 roku podpisanie umowy na wynajem wydzielonego w budynku lokalu posiadającego ogrzewanie, klimatyzację lub wentylację mechaniczną wymaga od właściciela nieruchomości sporządzenia świadectwa charakterystyki energetycznej.

Kto musi mieć świadectwo energetyczne mieszkania?

Świadectwo energetyczne mieszkania musi posiadać jego właściciel lub zarządca, który chce sprzedać bądź wynająć lokal. Ma on obowiązek przedstawić dokument nabywcy lub najemcy. Czy przy darowiźnie mieszkania potrzebne jest świadectwo energetyczne? Tak. Od 28 kwietnia 2023 roku osoba przekazująca mieszkanie w darowiźnie ma obowiązek posiadania ważnego świadectwa energetycznego lokalu.

Czy można kupić mieszkanie bez świadectwa energetycznego?

Nie. Zgodnie z nowymi przepisami ustawy o charakterystyce energetycznej budynków każda transakcja sprzedaży lokalu wymaga od sprzedającego przedstawienia ważnego świadectwa charakterystyki energetycznej mieszkania. Jakie mieszkania muszą mieć świadectwo energetyczne? Wszystkie mieszkania (niezależnie od powierzchni, roku oddania do użytku czy lokalizacji) przy transakcji sprzedaży lub wynajmu muszą posiadać świadectwo energetyczne. Wyjątkiem są lokale na sprzedaż lub wynajem w nieruchomościach nie posiadających ogrzewania, klimatyzacji oraz wentylacji mechanicznej.

Kto wystawia świadectwo energetyczne mieszkania?

Charakterystyka energetyczna mieszkania może zostać wykonana wyłącznie przez uprawnionych audytorów. Ważne świadectwo energetyczne może wystawić osoba wpisana do Centralnego Rejestru Charakterystyki Energetycznej Budynków prowadzonego przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Świadectwo energetyczne mieszkania - cena

Cena za świadectwo energetyczne mieszkania jest uzależniona od jego powierzchni, struktury wykorzystywanych instalacji oraz dostępu do dotychczasowej dokumentacji technicznej. W naszym serwisie możesz zamówić świadectwo charakterystyki energetycznej mieszkania w bloku online w promocyjnej cenie. Sprawdź aktualne stawki w formularzu zamówień.

Kto płaci za świadectwo energetyczne mieszkania?

Obowiązek przedłożenia świadectwa energetycznego mieszkania podczas jego wynajmu lub sprzedaży tkwi na zarządcy lokalu (sprzedawca lub wynajmujący) i to ta strona płaci za wykonanie dokumentu.

Skąd wziąć świadectwo energetyczne mieszkania?

W serwisie Certyfikatyenergetyczne24.com zamówisz świadectwo energetyczne mieszkania bez wychodzenia z domu. Wystarczy, że wypełnisz nasz formularz i podasz w nim dane dotyczące lokalu i budynku oraz użytkowanych instalacji. Do formularza dołącz wymaganą dokumentację zdjęciową i opłać swoje zamówienie online. Cała procedura nie powinna zająć Ci więcej niż 10 minut. Nasz doświadczony audytor przygotuje charakterystykę energetyczną, opatrzy ją numerem uprawnień i podpisem. Gotowe świadectwo energetyczne mieszkania otrzymasz już po kilku dniach na swój adres e-mail. Każdy taki dokument jest ważny przez 10 lat.

Zainteresowany?

Powiedz, jak możemy Tobie pomóc

Shopping Cart
Scroll to Top