Pracujemy 7 dni w tygodniu 24 godziny +48 780 780 991

Świadectwo charakterystyki energetycznej dla lokalu usługowego

Certyfikatyenergetyczne24.com to serwis stworzony, aby umożliwić sprzedającym i wynajmującym nieruchomości szybkie wykonanie wymaganego świadectwa energetycznego. U nas online zamówisz wykonanie świadectwa charakterystyki energetycznej lokalu użytkowego niezależnie od jego lokalizacji. Wybierz interesujący Cię certyfikat, wypełnij dostępny formularz i czekaj na przesłanie gotowego dokumentu opatrzonego wszystkimi wymaganymi prawnie numerami i podpisami.

Świadectwo charakterystyki energetycznej lokalu - co to jest?

Świadectwo charakterystyki energetycznej lokalu usługowego jest dokumentem wykonanym przez uprawnionego audytora, w którym zostaje wyliczone roczne zapotrzebowanie nieruchomości na energię wykorzystywaną przez wszystkie użytkowane instalacje (wentylacja, klimatyzacja, ogrzewanie, podgrzewanie wody użytkowej, oświetlenie).

Co powinno zawierać świadectwo energetyczne lokalu użytkowego?

Świadectwo energetyczne lokalu użytkowego musi zawierać wyliczenia i parametry pozwalające określić całkowite zapotrzebowanie na energię użytkową potrzebną do jego ogrzania, chłodzenia (wentylacja, klimatyzacja), oświetlenia oraz podgrzania wody użytkowej. W dokumencie podaje się źródła pochodzenia energii oraz poziom emisji do atmosfery CO2 będącego efektem działania użytkowanych instalacji.

Charakterystyka energetyczna musi zawierać również dane o lokalu i budynku, w którym się on znajduje:

Świadectwo charakterystyki energetycznej dla lokalu usługowego

Po co świadectwo charakterystyki energetycznej lokalu użytkowego?

Posiadanie świadectwa charakterystyki energetycznej lokalu użytkowego ma na celu określenie efektywności energetycznej obiektu i wskazanie zmian, które mogą ją poprawić. Konieczność posiadania tego dokumentu została wprowadzona w celu uświadomienia kupujących i najemców o kosztach eksploatacyjnych lokalu oraz jego wpływie na środowisko naturalne (emisja dwutlenku węgla podczas wytwarzania energii potrzebnej do codziennego użytkowania instalacji).

Kiedy jest wymagana charakterystyka energetyczna lokalu usługowego?

Charakterystyka energetyczna lokalu usługowego jest niezbędna podczas jego sprzedaży lub wynajmu. Wymóg ten został wprowadzony na podstawie nowelizacji ustawy o charakterystyce energetycznej budynków. Zmiany weszły w życie 28 kwietnia 2023 roku.

Banki często wymagają również świadectwa charakterystyki energetycznej lokalu w procesie ubiegania się o kredyt hipoteczny na jego zakup.

Czy świadectwo charakterystyki energetycznej lokalu jest obowiązkowe?

W przypadku korzystania z lokali usługowych oddanych już do użytku nie jest konieczne posiadanie świadectwa charakterystyki energetycznej. Jest ono niezbędne jednak, aby móc taką nieruchomość sprzedać lub wynająć.

Kto musi posiadać świadectwo charakterystyki energetycznej lokalu usługowego?

Świadectwo charakterystyki energetycznej lokalu usługowego musi posiadać jego właściciel lub zarządca, który chce podpisać umowę sprzedaży bądź najmu. Certyfikat wymagany jest zarówno przy podpisywaniu umów notarialnych, jak i cywilno-prawnych pomiędzy stronami.

Jaka kara za brak świadectwa charakterystyki energetycznej lokalu?

Za brak świadectwa charakterystyki energetycznej lokalu na osobę sprzedającą lub wynajmującą może zostać nałożona grzywna w wysokości nawet do 5 000 zł.

O co chodzi ze świadectwem charakterystyki energetycznej lokalu?

Obowiązek sporządzenia i przedstawienia ważnego świadectwa charakterystyki energetycznej lokalu podczas jego sprzedaży lub wynajmu został wprowadzony 28 kwietnia 2023 roku na podstawie nowelizacji ustawy o charakterystyce energetycznej budynków z 2014 roku. Jest to certyfikat ukazujący roczne zapotrzebowanie lokalu na energię potrzebną do prawidłowego działania wszystkich instalacji użytkowanych w lokalu.

Kto może sporządzić świadectwo energetyczne lokalu usługowego?

Świadectwo energetyczne lokalu usługowego sporządzają audytorzy. Zgodnie z przepisami dokument jest ważny wyłącznie wtedy, gdy zostanie wykonany i podpisany przez osobę posiadającą wpis do Centralnego Rejestru Charakterystyki Energetycznej Budynków prowadzonego przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii (świadectwo musi zawierać numer nadanych uprawnień oraz podpis osobisty, zaufany lub kwalifikowany osoby sporządzającej dokumentację).

Ile kosztuje świadectwo charakterystyki energetycznej lokalu?

Koszt świadectwa charakterystyki energetycznej lokalu jest uzależniony od parametrów wpływających na trudność jego sporządzenia (m.in. powierzchnia lokalu i struktura użytkowanych instalacji oraz dostęp do danych technicznych). W serwisie Certyfikatyenergetyczne24.com zamówisz charakterystykę energetyczną online w konkurencyjnej cenie. Sprawdź nasze najnowsze promocje!

Gdzie wykonać świadectwo charakterystyki energetycznej lokalu użytkowego?

Jesteśmy serwisem online wykonującym świadectwa energetyczne. U nas szybko i bezproblemowo zamówisz świadectwo charakterystyki energetycznej lokalu usługowego bez wychodzenia z domu lub firmy. Wystarczy, że wypełnisz nasz formularz oraz podasz dane dotyczące nieruchomości, załączysz pliki z wymaganymi zdjęciami i opłacisz swoje zamówienie. My przygotujemy świadectwo energetyczne i wyślemy dokument elektroniczny na twoją pocztę. Każda charakterystyka energetyczna jest wykonywana przez doświadczonych audytorów posiadających stosowne uprawnienia i dbających o formalne cechy dokumentu. Już dziś zamów ważny 10 lat certyfikat energetyczny dla lokalu i zyskaj potrzebny Ci dokument bez zbędnych formalności.

Zainteresowany?

Powiedz, jak możemy Tobie pomóc

Shopping Cart
Scroll to Top