Świadectwo charakterystyki energetycznej dla domu
Co to jest świadectwo energetyczne domu?
Świadectwo energetyczne domu (tzw. paszport energetyczny) to dokument zawierający dane i wskaźniki wskazujące na całkowite zapotrzebowanie budynku na energię niezbędną do jego użytkowania.Co zawiera certyfikat energetyczny domu jednorodzinnego?
Certyfikat energetyczny domu jednorodzinnego zawiera informacje o zapotrzebowaniu na energię potrzebną do:- ogrzewania,
- przygotowania ciepłej wody użytkowej,
- oświetlenia,
- wentylacji,
- klimatyzacji.

Jak wygląda świadectwo energetyczne domu?
Świadectwo energetyczne domu jednorodzinnego to dokument, który zawiera wskaźniki o zapotrzebowaniu energetycznym budynku (klasa energetyczna) oraz szereg danych formalnych dotyczących nieruchomości. Muszą zostać w nim podane następujące informacje o budynku:
- rodzaj i przeznaczenie,
- rok oddania do użytku,
- adres,
- powierzchnia pomieszczeń ogrzewanych i chłodzonych,
- całkowita powierzchnia użytkowa,
- metoda wyznaczenia charakterystyki energetycznej.
Kiedy jest wymagane świadectwo energetyczne domu?
Zgodnie z nowelizacją ustawy z 29.08.2014 roku o charakterystyce energetycznej budynków od 28.04.2023 weszły w życie nowe przepisy dotyczące charakterystyki energetycznej nieruchomości. Obecnie świadectwo energetyczne domu jednorodzinnego jest niezbędne do:
- sprzedaży lub wynajmu,
- zawiadomienia o zakończeniu budowy obiektu lub wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie (odbiór energetyczny domu),
- składania wniosków o dofinansowania (np. na ocieplenie domu, fotowoltaikę).
Czy każdy właściciel musi mieć świadectwo energetyczne?
Certyfikat energetyczny domu jest niezbędny do złożenia wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie nowo wybudowanego budynku. W przypadku już użytkowanych obiektów, które zostały oddane do użytku przez zmianą przepisów 28 kwietnia 2023, świadectwo charakterystyki energetycznej jest niezbędne do ich sprzedaży lub wynajmu oraz starania się o dofinansowania na ocieplenie czy montaż paneli fotowoltaicznych. W innych przypadkach budynek nadal można użytkować bez konieczności sporządzania certyfikatu energetycznego.Czy świadectwo energetyczne jest potrzebne do odbioru domu?
Tak. Od 28 kwietnia 2023 roku świadectwo energetyczne jest wymagane przy odbiorze nowo wybudowanego domu. Na podstawie zawartych w nim danych następuje odbiór energetyczny domu.Kto wystawia świadectwo charakterystyki energetycznej domu jednorodzinnego?
Świadectwo charakterystyki energetycznej domu jednorodzinnego może wystawić wyłącznie audytor wpisany do wykazu osób uprawionych w Centralnym Rejestrze Charakterystyki Energetycznej Budynków. Rejestr ten prowadzony jest przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii (przed zleceniem wykonania certyfikatu energetycznego należy sprawdzić nazwisko osoby uprawnionej, aby dokument był ważny).
Ile jest ważne świadectwo energetyczne domu jednorodzinnego?
Każdy certyfikat charakterystyki energetycznej domu jednorodzinnego ważny jest przez 10 lat.
Świadectwo energetyczne domu jednorodzinnego – cena
Cena za świadectwo energetyczne domu jednorodzinnego jest uzależniona od wielkości budynku i liczby pomieszczeń, stopnia skomplikowania jego struktury, użytkowanych instalacji wewnętrznych oraz dostępności do danych (np. dotychczasowej dokumentacji technicznej).
